Wybierz województwo

Mapa województw zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie lubelskie dolnośląskie opolskie śląskie łódzkie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie


Reklama

Strona jest nieodpłatna. Jeśli możesz wyłącz Adblocka. Dzięki!


 

Gmina Wolin

Polska | zachodniopomorskie | kamieński

Opis

Gmina Wolin – gmina gmina miejsko-wiejska w Polsce, w wopjewóztwie zachodniopomorskim, położona w środkowej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Wolin. Na 114 gmin w województwie gmina Wolina ma 17 miejsce pod względem powierzchni i 30 pod względem liczby ludności. Gmina stanowi aż 32,5% powierzchni powiatu i jest największą gminą w Polsce położoną nad morzem.

Gmina leży w regionach fizycznogeograficznych: Wyspy Wolin i Uznam oraz Równina Gryficka, częściowo nad Morzem Bałtyckim. Gmina jest przedzielona rzeką Dziwną na dwie części. Zachodnia część, położona na Wyspie Wolin od zachodu sąsiaduje z Wolińskim Parkiem Narodowym, gmina obejmuje także fragment Zalewu Szczecińskiego. W okolicach Warnowa jest położony rezerwat przyrody Łuniewo. Jeziora: Czajcze, Domysłowskie, Żółwińskie i Kołczewo połączone kanałami z jeziorem Koprowo i Zalewem Kamieńskim tworzą kajakowy szlak turystyczny, po Dziwnie i Zalewie Szczecińskim pływają także większe jednostki. Przez wschodnią część, położoną na stałym lądzie przepływa uchodząca do Zatoki Cichej (zatoka rzeki Dziwny), rzeka Grzybnica tworzy szlak kajakowy razem z jeziorami Piaski i Ostrowo (okolice wsi Troszyn). Tereny leśne zajmują 22% powierzchni gminy, a użytki rolne 45%.

Szczegóły

Powierzchnia: 327.41 km²
Liczba mieszkańców: 12327
Numery rejestracyjne: ZKA