Wybierz województwo

Mapa województw zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie lubelskie dolnośląskie opolskie śląskie łódzkie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie


Reklama

Strona jest nieodpłatna. Jeśli możesz wyłącz Adblocka. Dzięki!


 

Gmina Wałcz - gmina wiejska

Polska | zachodniopomorskie | wałecki

Opis

Gmina Wałcz – gmina wiejska położona jest we wschodniej części powiatu wałeckiego. Jest największą gminą wiejską w Polsce. Siedzibą gminy jest miasto Wałcz, które nie wchodzi w skład gminy, jest osobną gminą miejską. Według danych z 30 czerwca 2009 roku, gmina miała 12 583 mieszkańców. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 1., ludność 31.

Gmina leży na Pojezierzu Wałeckim i na Równinie Wałeckiej. Na obszarze gminy znajduje się jeden z największych w Polsce Park Linowy (w Rudnicy) oraz rezerwaty przyrody: Wielki Betyń, Golcowe Bagno i Glinki. Przez tą drugą co do wielkości gminę w Polsce (większa jest tylko Gmina Pisz) przepływają dopływy Gwdy: Piława, Dobrzyca i Piławka, które są dostępne dla kajaków oraz Zdbica przepływająca przez duże jezioro Zdbiczno. Z Nadarzyc wzdłuż Zdbicy, przez Wałcz oraz wzdłuż jezior: Raduń, Dybrzno, Mielno, Smolno Wielkie i Smolno Małe prowadzi żółty, pieszy szlak turystyczny, a od Wałcza przez jeziora szlak kajakowy. Drugi szlak pieszy, zielony prowadzi wokół jeziora Bytyń Wielki. Tereny leśne zajmują 46% powierzchni gminy, a użytki rolne 45%.

Szczegóły

Powierzchnia: 575.08 km²
Liczba mieszkańców: 12583
Numery rejestracyjne: ZWA