Zaliczone Gminy

Do tej pory odwiedziliśmy już tyle gmin! Dołącz i bij kolejne rekordy z nami.

1 097 618

Wybierz województwo

Mapa województw zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie lubelskie dolnośląskie opolskie śląskie łódzkie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie




Reklama

Strona jest nieodpłatna. Jeśli możesz wyłącz Adblocka. Dzięki!


Gmina Tuczno

pl | zachodniopomorskie | wałecki

Opis

Gmina Tuczno to gmina miejsko-wiejska położona w środkowo-zachodniej części powiatu wałeckiego w województwie zachodniopomorskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie pilskim. W skład gminy wchodzi 13 sołectw: Jamienko, Jeziorki, Lubiesz, Marcinkowice, Martew, Miłogoszcz, Mączno, Nowa Studnica, Płociczno, Próchnówko, Rusinowo, Rzeczyca, Strzaliny i sołectwo Tuczno (dla miejscowości Tuczno Drugie, Tuczno Pierwsze i Tuczno Trzecie), Zdbowo. Siedzibą gminy jest miasto Tuczno. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 33., ludność 79. Gmina stanowi 17,7% powierzchni powiatu.

Gmina leży na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Drawskiej. Południowo-zachodnią część gminy zajmuje obszar Drawieńskiego Parku Narodowego, a północno-wschodnią fragment Jeziora Bytyń Wielki, na którym znajduje się rezerwat Wielki Bytyń. W okolicach miasta znajduje się rezerwat przyrody Mszary Tuczyńskie, parę innych rezerwatów znajduje się na terenie Drawieńskiego PN. Przepływająca przez Park Płociczna na odcinku do wsi Krępa Krajeńska oraz jej dopływ Runica przepływająca przez Jezioro Tuczno są dostępne dla kajaków. Tereny leśne zajmują 44% powierzchni gminy, a użytki rolne 43%.

Źródła historyczne podają rok 1338, jako datę wybudowania przez Ludwika von Wedel zamku w Tucznie. Położony na wzgórzu, na pograniczu Wielkopolski i Brandenburgii Zamek od razu zyskał duże znaczenie strategiczne. W latach 1516-87 Stanisław Wedel-Tuczyński przebudował Zamek w stylu renesansowym, a w latach 1608-31 Krzysztof Wedel-Tuczyński zbudował dwa nowe skrzydła i wzniósł trzecią basztę narożną. Zamek z budowli obronnej przekształcony został w rezydencje pałacową. Kolejna przebudowa na początku XVIII w. nadała rezydencji formy posiadane obecnie. Po śmierci ostatniego z Wedlów Zamek wskutek częstych zmian właścicieli popadł w ruinę. Odbudowano go w połowie XIX w. Mimo tego w początkach XX w. Zamek został opuszczony, później adaptowany na cele szpitalne, a w latach trzydziestych stał się obronnym ogniwem umocnień Wału Pomorskiego. Po częściowych zniszczeniach w czasie wojny, spłonął w 1945 r. W latach 1966-1976 dzięki zabiegom i staraniom Stowarzyszenia Architektów Polskich, Zamek został odbudowany, odrestaurowany i doprowadzony do świetności jaką miał w XVIII w. Obecnie w Zamku mieści się centrum konferencyjne - szkoleniowe.

Details

Powierzchnia: 249.90 km²
Liczba mieszkańców: 5066
Numery rejestracyjne: ZWA