Wybierz województwo

Mapa województw zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie lubelskie dolnośląskie opolskie śląskie łódzkie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie


Reklama

Strona jest nieodpłatna. Jeśli możesz wyłącz Adblocka. Dzięki!


 

Gmina Człopa

Polska | zachodniopomorskie | wałecki

Opis

Gmina Człopa położona jest w południowo-zachodniej części powiatu wałeckiego. Do 31 grudnia 1998 wchodziła w skład województwa pilskiego. Siedzibą gminy jest miasto Człopa. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 10., ludność 78. Gmina stanowi 24,6% powierzchni powiatu.

Gmina leży na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Drawskiej. Przy całej zachodniej granicy gminy znajduje się Drawieński Park Narodowy. Przepływająca przez gminę rzeki Płociczna (do wsi Krępa Krajeńska) oraz Cieszynka (do Człopy, obie to dopływy Drawy) są dostępne dla kajaków. Pomiędzy Parkiem a Człopą znajduje się rezerwat Stary Załom na jeziorze Załom. Przez gminę prowadzą szlaki turystyczne: czerwony przez Drawieński Park Narodowy, żółty z Człopy w kierunku Parku, zielony do Tuczna i czarny w pobliżu jezior. Tereny leśne zajmują 68% powierzchni gminy, a użytki rolne 24%.

Szczegóły

Powierzchnia: 348.37 km²
Liczba mieszkańców: 5127
Numery rejestracyjne: ZWA