Wybierz województwo

Mapa województw zachodniopomorskie pomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie lubuskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie mazowieckie lubelskie dolnośląskie opolskie śląskie łódzkie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie


Reklama

Strona jest nieodpłatna. Jeśli możesz wyłącz Adblocka. Dzięki!


 

Gmina Choszczno

Polska | zachodniopomorskie | choszczeński

Opis

Gmina Choszczno to gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części powiatu choszczeńskiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Siedzibą gminy jest miasto Choszczno. Jest to największa gmina pod względem liczby mieszkańców w powiecie. Gmina stanowi 18,6% powierzchni powiatu. W województwie, wśród 114 gmin, zajmuje 35. miejsce pod względem powierzchni i 14. w liczbie ludności.

Ziemia choszczeńska, z uwagi na korzystne warunki środowiska naturalnego, jest atrakcyjna pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Walorem gminy są jeziora, a jest ich około 30. Do największych należą polodowcowe: Klukom, Raduń, Żeńsko. Zajmują powierzchnię 223 ha.

Okolice jeziora raduńskiego obfitują w faunę i florę. Różnorodność i bogactwo flory i fauny jezior i ich okolic jest bardzo duża. Żyją tu: perkozy, kruki wodne, dzikie kaczki i łabędzie. W okresie wiosny można spotkać tu liczne stada czajek, klucze dzikich gęsi oraz żurawi. Ziemia choszczeńska to również lasy.

Szczegóły

Powierzchnia: 246.53 km²
Liczba mieszkańców: 22257
Numery rejestracyjne: ZCH